Не кради. Конспект уроку з основ християнської етики 8 клас


                                   Тема:  «Не кради»
   Мета:  пояснити учням суть понять «матеріальна власність» та інтелектуальна власність»; Трактувати працю як джерело власності; аргументувати необхідність поміркованості в нагромадженні матеріальних благ; пояснити вияви порушень Заповіді Божої; допомогти усвідомити необхідність їхнього уникнення.
Обладнання: Святе Письмо, проектор,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
                                    Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
      Спосіб нашого життя визначає і рівень нашої гріховності. У кожної людини він свій, особистий. Гріхи учнів,  зазвичай, зводяться до рівня неправди, заздрості, зверхності, неслухняності батькам і вчителям. Та слід памятати, що завтра ви станете бізнесменами, лікарями, водіями, продавцями… Тоді маленькі неправди можуть перерости крадіж, хабарництво, корупцію… Принципи матеріального життя мають відповідати духовним принципам. Це не так просто. Спробуймо це обговорити сьогодні на уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
     Щоб краще зрозуміти Заповідь Божу «Не кради» розглянемо предмет, який спонукає нас порушувати цю Заповідь. Таким предметом є власність. Що це таке? Власність це все те, чим володіє людина. (Слайд 3) Власність є матеріальна (земля, гроші, предмети щоденного вжитку, предмети розкоші, знаряддя і засоби праці, споруди)  і духовна (невидимі духовні чесноти,якими володіє людина: авторитет, слава, влада, пошана, інтелект та ін.)
      Види власності:   (слайд 4)
Особиста – що належить одній конкретність особі.
Суспільна – все, що належить даному суспільству (земля, повітря, вода, корисні копалини, мова, культура, менталітет). Вона визначається Конституцією.
Державна – майно, яке належить державі і визначається її законодавством (школи та інші навчальні заклади, лікарні, деякі підприємства …)
Колективна – належить певному колективу, групі людей, де особиста частка обумовлена статусом, угодою чи іншим документом).
Сімейна – та, якою володіє сімя. Особиста частка визначається сімейною традицією, роллю кожного члена сімї.
Чужа – та, що належить іншим особам і є їхньою приватною власністю.
Джерела власності    (Сайд 5)
1.     Дарування.  (Бут.1.26,29-30). Як бачимо, перший подарунок, який отримала людина був від Бога. Він і сьогодні дарує землі, урожай, корисні копалини… Та найбільшим даром для людини є духовні дари – Дари Святого Духа. Дарувати можна як матеріальні речі, так і духовні (співчуття, милосердя, прощення).
Завдання 1.    Робота зі Святим Письмом:   І гр. – (Сир.11.14-17);                       ІІ гр. - (Лк. 6.27-31).
Можемо зробити висновок: Виявляючи безкорисно допомогу, милосердя, доброзичливість ми стаємо подібними до Бога.
2.     Спадкоємство. Включає в себе духовну і матеріальну власність. У матеріальному плані спадкоємство відбувається за певними родинними традиціями чи бажаннями власника. У духовному плані ще в Старому Заповіті бачимо, що духовне спадкоємство передавалося по праву первородства  (нащадки Авраама, історія Ісаака і Якова). З історії знаємо, що такий вид спадкоємства як влада, також передавалася відповідно до права первородства.
3.     Чесна праця.   Вона є джерелом і потребою людини до створення чогось нового, іншого, чи то духовного, чи матеріального. Цю необхідність праці при творенні світу показує нам і сам Бог. Знаємо, що працьовитість належить до найкращих моральних чеснот людини, які є джерелом достатку. Святе Письмо говорить: «Вартісніший, хто працює і має всього доволі, ніж бродячий хвалько, що й кусня хліба не має» (Сир. 10.27).
Поміркованість у нагромадженні матеріальних благ.
          Матеріальні блага є для людини тією необхідністю, з допомогою якої вона може повністю розвинути в собі й реалізувати Божий Задум. Це мета матеріальних благ. Матеріальний достаток потрібен для того, щоб рости духовно. Там, де через матеріальні блага йде духовний занепад, треба відмовлятися від них. Біблія вчить: «Праця праведного йде на пожиток, безбожного заробіток - на погибель» (Прип. 10.16). «Хто збирає, собі відмовляючи, той збирає набуток для інших,і майном його сторонні будуть розкошувати» (Сир. 14.4).   У нагромаджені матеріальних благ мусить бути поміркованість. «Мати для того, щоб бути, а не бути для того, щоб мати» - це основний критерій поміркованості. Наприклад, добре мати власне авто, але, якщо для того треба когось скривдити чи зашкодити собі непосильною працею, варто від нього відмовитись. Власне поміркованість є основою щастя людини. Якщо щастя це задоволення всіх потреб, то чи може захланна людина бути щасливою. Звичайно, ні. Тому, слід плекати в собі поміркованість, щоб мудро і розсудливо розпоряджатись Божими дарами у своєму житті.
Завдання 2. Знайти відповідності між частинами прислівїв. Прочитати їх і пояснити зміст.
І гр.      Праця чоловіка годує,                     не пропадає.
             Добра праця                                      краща за велике безділля.
             Треба працювати,                            аби не бідувати.
             Маленька праця                               а лінь – марнує.
ІІ гр.     Поганеньке ремесло                       конем не наздоженеш.
              Згаяного часу й                                 вода не тече.
              Краденим конем                              краще доброго злодійства.
              Під лежачий камінь                         далеко не заїдеш.
Завдання 3.    Робота з підручником: завд.1 с 109.
    Через працю ми допомагаємо своїм ближнім. Праця також є джерелом заробітку людини. З одного боку, людина облагороджує себе працею, допомагаючи іншим, а з іншого - має можливість заробляти платню, щоб утримувати себе і свою рідню. Тому будь-які спроби нечесно заробити гроші є порушенням Божої Заповіді «Не кради». До таких порушень відносять:
Крадіж – потаємне забирання чужого добра проти волі власника.
Грабіж – насильницьке забирання чужого майна під загрозою завдання шкоди життю людини.
Лихварство – використання людини в потребі для власної наживи.
Ошуканство – підступне спричинення шкоди достатку ближнього.
Плагіат – це привласнення або запозичення тексту з чужої літератури чи іншого твору без дозволу автора і посилання на джерело.
Хабарництво – це підкуп впливової особи для досягнення особистої вигоди і користі, що є гріхом для обох сторін.
Протекціонізм – впливова підтримка, прихильність з боку кого-небуть, що сприяє влаштуванню чиїх-небудь справ.
Корупція – підкуп чиновника з метою отримання від нього відповідне рішення.
Мафія – злочинна організація, яка діє в більшості випадків таємно і не зважає на закон.
Затримання платні – залишає працівника без необхідних засобів існування.
Вандалізм – злісне нищення і псування чужої або спільної власності.
Скупість, захланність, марнотратство. Марнування власного або чужого часу.
Завдання 4. Робота з підручником: завд.3 с 111.  
 Висновки
Уміння працювати є великим даром Божим. У праці кожен із нас проявляє свої здібності, творячи щось добре і красиве. Бог запросив людину до співпраці. Він створив для неї цей прекрасний світ і доручив їй опікуватися ним через повсякденну працю. Працелюбність – невідємна моральна риса людини. Здавна люди шанують тих, хто любить працювати. Натомість завжди осуджувалися лінощі або прагнення отримати прибуток нечесним шляхом.
Домашнє завдання: Підготувати більш ширшу характеристику видам порушень Божої Заповіді «Не кради», доповнюючи життєвими ситуаціями. (Учні вибирають види порушень за бажанням або шляхом жеребкування).





 І група
   Завдання 1.    Робота зі Святим Письмом:   (Сир.11.14-17).  
  Завдання 2. Знайти відповідності між частинами прислівїв. Прочитати їх і пояснити зміст.
І гр.      Праця чоловіка годує,                     не пропадає.
             Добра праця                                      краща за велике безділля.
             Треба працювати,                            аби не бідувати.
             Маленька праця                               а лінь – марнує.


 
  ІІ група
   Завдання 1.    Робота зі Святим Письмом:              (Лк. 6.27-31).
Завдання 2. Знайти відповідності між частинами прислівїв. Прочитати їх і пояснити зміст.
ІІр.     Поганеньке ремесло                       конем не наздоженеш.
              Згаяного часу й                                 вода не тече.
              Краденим конем    ІІ г                          краще доброго злодійства.
              Під лежачий камінь                         далеко не заїдеш.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Молода людина і навколишній світ. Конспект уроку з основ християнської етики 9 клас